Tudástár
BEP - BIM Execution Plan
(BIM-végrehajtási terv)
Egy adott projekt BIM-munkarészekkel kapcsolatos vállalásait és előírásait definiálja. Meghatározza a teljesítés pontos részeit és ütemezését, megjelöli a teljesítéshez köthető felelősöket.
A BEP elkészíthető tervezési szerződés megkötése előtt és után is, attól függően, hogy a BIM-alapú folyamatok igénye a projekt mely fázisában merül fel. Mindkét esetben a szerződés elválaszthatatlan mellékletét képezi.
BIM
A BIM (Building Information Model) rövidítés jelentése virtuális épület informácós rendszer.
A BIM módszertan olyan technológiák, folyamatok és irányelvek összessége, amelyek lehetővé teszik egy építmény létrehozásában és üzemeltetésében érdekelt szereplők virtuális térben történő együttműködését. A klasszikus 3D-modellezésen túl magában foglalja a modellben tárolt leíró adatok (metaadatok) kezelését is, melyeknek köszönhetően a modellelemek egyedileg azonosíthatók, rendszerezhetők és listázhatók. Ez a többletinformáció biztosítja az építmény teljes életciklusa (tervezés, engedélyezés, kivitelezés, üzemeltetés stb.) során a korszerű információátadást, valamint az egyes szereplők számára releváns adatok gyors és hatékony megjelenítését és kezelését.
Alapjait Charles M. Eastman amerikai egyetemi professzor definiálta 1975-ben.
BIM modellezés
A BIM-modell előállításának folyamata sok tekintetben megegyezik egy 3D-s modell előállításának folyamatával, amely kiegészül az elemek naprakész információtartalommal való feltöltésével, meghatározott modellezési módszerek és szabályok együttes alkalmazásával.
A modellezési és az osztályozási módszerek befolyásolják az elkészült modellből kinyerhető információk minőségét és alkalmazhatóságát.
CAFM (Computer Aided Facility Management)
Számítógéppel támogatott létesítménygazdálkodás
CMMS (Computerized Maintenance Management System)
Számítógéppel támogatott karbantartás gazdálkodás
Facility management
Jelentése magyarul létesítménygazdálkodás, lényegében minden, ami a fő tevékenységet támogatja.
A létesítménygazdálkodás egy szervezeten belül a munkahely és a munkavégzés szükségleteihez kapcsolódó belső szolgáltatások iránti kereslet és kínálat menedzselése a szervezet stratégiájának figyelembevételével. A létesítménygazdálkodás feladata több szakterület összefogása a létesítmény optimális működése érdekében. A létesítménygazdálkodás támogatása BIM-modelleken keresztül hatékonyabb kommunikációt és együttműködést tud biztosítani az üzemeltető és a felhasználók között, ezáltal jelentős költségmegtakarítás érhető el.
GUID - Globally Unique Identifier
A globális egyedi azonosító (Globally Unique Identifier) lehetővé teszi a modellben lévő objektumok egyedi azonosítását. A karaktersor véletlenszerűen vagy előre meghatározott szabályok szerint generálódik, így biztosítva két elem biztosan eltérő azonosítóját.
IWMS (Integrated Workplace Management System)
Integrált munkafolyamat gazdálkodás
Létesítménygazdálkodás
Lényegében minden, ami a fő tevékenységet támogatja.
A létesítménygazdálkodás szervezeti funkció, amely célja a munkahelyi környezet nyújtása a szervezet főtevékenysége stratégiájának figyelembe vételével.
A létesítménygazdálkodás egy szervezeten belül a munkahely és a munkavégzés szükségleteihez kapcsolódó belső szolgáltatások iránti kereslet és kínálat menedzselése a szervezet stratégiájának figyelembevételével. A létesítménygazdálkodás feladata több szakterület összefogása a létesítmény optimális működése érdekében. A létesítménygazdálkodás támogatása BIM-modelleken keresztül hatékonyabb kommunikációt és együttműködést tud biztosítani az üzemeltető és a felhasználók között, ezáltal jelentős költségmegtakarítás érhető el. A létesítménygazdálkodási szolgáltatások a GDP 7%-át teszik ki és munkaképes lakosság foglalkoztatásban 9-11 %-át foglalkoztatják.
- Szerződés menedzsment
- Bérlőkarbantartás
- Számlakarbantartás
- Dokumentum kezelés
- Költséghely, költség allokáció
- Beszerzés menedzsment
- Költség kontrolling
- Büdzsé kezelés
- Forródrót (Helpdesk)
- Karbantartás menedzsment
- Berendezések élettörténete
- Időtervek készítése
- Emberi erőforrások tervezése
- Anyagok/eszközök tervezése
- Költségek tervezése
- Terület menedzsment
- Helyiségek karbantartása
- Flotta menedzsment
- Költözés menedzsment
- Leltár karbantartás
- Berendezés menedzsment
- Kulcsrendszer menedzsment
Metaadat
A digitális és az analóg adatok és adathalmazok átfogó jellemzésére és ismertetésére szolgáló adatok összessége.
Műszaki specifikáció
Hivatalos meghatározás, mely magában foglalja milyen eszközök és programok használata szükséges a projekt során. A specifikáció nem határozza meg a feladat végrehajtásának módját. A műszaki adat általában tartalmazza a módszereket és a követelményeket az ellenőrzés technikailag szabatos végrehajtása, valamint az esetleges változások (építészeti, gépészeti, kivitelezői, beruházói, üzembentartói) könnyebb kezelhetősége érdekében.
Natív fájlformátum
Adott szoftverkörnyezet egyedi információtárolási nyelve, melyet az adott szoftver adatvesztés nélkül képes értelmezni.
Objektum
A modellben megtalálható 3D-elemek alapegysége. A 3Dmodell bizonyos szabályok mentén felépített objektumokból áll össze, melyek nem grafikus információt is tartalmazhatnak (objektum pontos típusa, garancia, szerződések, fényképek, stb).
Egy objektum lehet egy falszakasz, szék, ajtó, ablak, karbantartást igénylő eszközök: légkondiciónálók, nyomtatók, stb.
OID – Object Identifier (objektumazonosító)
Az 3D BIM-modellben minden objektumot (modellelemet) egyedi azonosítóval/címkével lehet megjelölni.
Ez lehet egy könnyen értelmezhető kód, vagy olyan klasszifikációs hivatkozás, mely párhuzamban áll egyes termékadatbázisokkal. Bizonyos esetekben a kettő párhuzamosan létezik, az egyik látható a felhasználó számára, a másik pedig a szoftverekben azonosítja egyedileg az adott objektumot.